Malý obrat, je nás viac

Marcová členská schôdza čadčianskej základnej organizácie ukázala, že cieľ, ktorý si funkcionári ZO zadali v roku 2019 – postupne omladiť zočku, sa začína napĺňať. V stredu 20. marca 2024 predpoludním sa naplnila zasadačka Slovenskej pošty štyridsiatkou členov a hostí. Potešiteľné je, že k schôdzovaniu prispeli aj členovia, ktorí prišli priamo zo školských lavíc.

Úvodné zhrnutie celoročnej činnosti patrilo predsedníčke ZO Lýdii Oravcovej. Po nej pokračovali v prezentácii činnosti za svoje rezorty zodpovední výborníci a postupne odprezentovali materiály, mapujúce všetko, čo nám uplynulý rok priniesol.

 

Potvrdil sa trend omladzovania

 

To Prvé, čo nás potešilo oproti minulému roku, bol mierny nárast členskej základne o 5 percent a zároveň pokračujúci trend omladzovania. Možno k tomu prispeli aj dva úspešne zrealizované projekty – Leto v bielo-modro-červenom, počas ktorého starší mladli a mladší múdreli. Pri projekte Podaj mi ruku, vyvediem ťa z tmy sme si zase zopakovali veľkú i malú násobilku zo sebaobsluhy a priestorovky.

Naši najmenší určite radi spomínajú na korčuľovanie s Mikulášom v MM Aréne. Aj už tradičné celoslovenské aktivity ÚNSS Zbierka Biela pastelka a Dopravná akcia s názvom Deň bielej palice sme vyhodnotili ako mimoriadne úspešné. Keďže kladnú odozvu mali aj jarná turistika, tradičný Deň nevidiacich a posedenie na Deň matiek, výbor ich naplánoval do podujatí aj na rok 2024.

Tento rok je v réžii ÚNSS venovaný prístupnosti, do plánu podujatí sme preto zahrnuli aj počítačovo ladený projekt Žijeme v digitálnom svete.

Aktivít bolo rozhodne oveľa viac, ale pozornosť si určite zaslúžili aj pravidelné spolkové a poradenské dni, ktoré pre členov i nečlenov zabezpečuje každý pondelok od 9:00 výbor našej ZO spolu s pracovníkmi Krajského strediska ÚNSS v Žiline.

 

Novinky i z Žilinského kraja

 

O tom, čím komunitne žil Žilinský kraj celý minulý rok, nám porozprávali tie najpovolanejšie –vedúca KS Erika Kanátová a predsedníčka KR Adriana Bražinová. Prvou pozitívnou správou bola obnovená spolupráca medzi Krajskou radou a Krajským strediskom. Treba povedať, že obe dámy informáciami rozhodne nešetrili. Erika Kanátová začala posolstvom predsedu ÚNSS Jána Podolinského. Živý záujem vzbudila najme novinkami z legislatívy: plánované zavedenie trinásteho dôchodku pre invalidných dôchodcov vo výške starobných dôchodkov a reforma posudkovej činnosti boli prijaté pozitívne. Rovnako pozitívne boli kvitované informácie o navýšení úhrad zo strany Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny za Pichtov písací stroj a za elektronické lupy, čo znamená nižšie doplatky pre žiadateľov o kompenzačné príspevky. Naopak, rozpaky vzbudili vysoké platby za čoraz ťažšie dostupné kvalitné optické pomôcky.

Adriana Bražinová po minuloročnej premiére v Čadci v roly sekretárky Krajskej rady teraz absolvovala ďalšiu premiéru práve na čadčianskej Členskej schôdzi. Tentokrát v úlohe už predsedníčky Krajskej rady zhrnula ročné pôsobenie KR z pohľadu svojej novej pozície. Nešetrila ponukami a pozvala členov na aktivity, ktoré sa v Žilinskom kraji začínajú už v apríli. Najskôr to bude výstava kompenzačných pomôcok spoločnosti Tyflocomp a v júni návšteva Múzea prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Tiež pridala niekoľko legislatívnych iniciatív, zavedením ktorých sa môžu zlepšiť podmienky zrakovo postihnutých ľudí v každodennom živote. Veď snahy ÚNSS o ukotvenie bielej palice do slovenskej legislatívy i zavedenie jednotného Európskeho preukazu osôb so zdravotným postihnutím, ktorý zavádza Európska komisia, musí uvítať každý.

Záver diskusie patril novinkám levočskej SKN. Keďže v našej zočke sa výrazne darí omladine, tak predovšetkým rodičia prijali s veľkým uznaním informáciu, že budú mať možnosť zabezpečiť prostredníctvom SKN pre svoje ratolesti učebnice v prístupnej forme, čo výrazne uľahčí inklúziu na bežných školách. Ako bonusovú službu SKN sme privítali DIKDU, ktorá opäť posúva hranice získania nevšedných materiálov a informačných zdrojov pre nás.

Jediné, s čím vyjadrili čadčianski zočkári nespokojnosť, je parkovacia politika v Čadci, ktorá sa postupne udomácňuje aj v ďalších mestách. Začína byť takmer nemožné bezplatne zaparkovať na miestach vyhradených pre zdravotne postihnutých, keďže ich je ako šafranu a sú permanentne obsadené. Možno by bolo lepšie držiteľom parkovacích preukazov pri tej celej elektronizácii parkovacieho systému, ak by mohli parkovať na hociktorom mieste za zvýhodnené parkovné, než bezplatne neparkovať.

Stredajšie dve hodinky bilancovania a plánovania zbehli veľmi rýchlo. Rozlúčili sme sa napoludnie, aby sme sa čo najskôr stretli pri najbližšej akcii. Výborníci ju už začínajú plánovať. Čoskoro sa určite ozveme!