Od digitálnych kníh k umelej inteligencii: Objavovali sme nový svet

Druhá polovica roka v čadčianskej zočke patrila vzdelávaniu. Vďaka finančnej podpore miest Čadca a Krásno nad Kysucou sa nám podarilo úspešne zrealizovať sériu praktických workshopov. Tieto workshopy boli zamerané na získavanie nových informácií a rozvoj digitálnych zručností zrakovo postihnutých členov, ktoré im umožnia lepšie sa orientovať v modernom informačnom svete.

 

Digitálne knižnice – otvorené dvere do sveta informácií

 

Prvá časť workshopov bola venovaná možnostiam, ktoré ponúkajú nevidiacim a slabozrakým slovenské a české digitálne knižnice. Účastníci sa dozvedeli o službách, ktoré poskytuje napríklad Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Okrem bežných knižničných služieb táto knižnica ponúka aj digitálnu knižnicu (DK) s bohatým obsahom v prístupných formátoch. Krok za krokom sme si prešli procesom registrácie do DK, následným prihlásením k svojmu používateľskému účtu až po vyhľadanie konkrétneho titulu v rôznych formátoch v on-line katalógu a ukázali sme si spôsoby, ako si vyhotoviť on-line objednávku Braillovej knihy alebo priamo stiahnuť zvukovú knihu do počítača či smartfónu. Ďalšou dôležitou témou boli učebnice v prístupnej podobe, ktoré od tohto roku SKN prináša pre žiakov základných a stredných škôl. Rodičia sa so zaujatím oboznámili s informáciami, ktoré im pomôžu získať na mieru šité prístupné učebnice pre svoje zrakovo postihnuté ratolesti, čím sa im výrazne uľahčí plnohodnotne sa zapojiť do vyučovania. Okrem toho, účastníci boli informovaní o ďalších službách DK, ako napríklad Digda či archív RTVS Dokorán.

Okrem digitálnej knižnice SKN sme si predstavili aj ďalšie digitálne knižnice: Digibooks, Knihovnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana, Knihovnu digitálních dokumentú, Digitální knihovnu zrakově postižených MathildaZvukovou knihovnu.

 

Na fotografii je skupina štyroch ľudí v miestnosti. Dvaja z nich sedia pri stole, na ktorom je otvorený notebook a klávesnica od ďalšieho počítača. Žena v zelenom svetri sedí naľavo a pozerá na obrazovku notebooku. Vedľa nej sedí ďalšia žena v čiernom tričku, ktorá drží v ruke fialovú počítačovú myš a tiež sa pozerá na obrazovku. Muž v modrom tričku sedí vpravo a používa klávesnicu. V pozadí stojí ďalšia žena v bielom tričku, ktorá drží v ruke mobilný telefón. V miestnosti je tiež vidieť skriňu, pohovku a otvorené dvere. Na stene visí obraz.

Žijeme v digitálnom svete: Keď technológie spájajú

 

Internetbanking, eGoverment a umelá inteligencia (AI)

 

V ďalšej časti workshopov sa pozornosť zamerala na praktické využitie internetu v každodennom živote. Členovia sa bližšie oboznámili s tým, ako si môžu zjednodušiť manažment svojich financií internetbankingom. Ukázali sme si aj, ako jednoducho sa dajú vybaviť administratívne záležitosti na pár klikov na portáli slovensko.sk. No a keďže fenoménom dnešnej doby sa stala všadeprítomná umelá inteligencia, ukázali sme si, akým veľkým pomocníkom môže byť AI pri popisovaní obrázkov pomocou modulu AI služby Be My Eye.

 

Prístupnosť dokumentov a webových stránok

 

Keďže v ÚNSS je zasvätený celý rok 2024 prístupnosti, tak sme Posledný workshop venovali práve tejto téme. Účastníci sa na vlastné oči a uši dozvedeli, čo je a ako vyzerá prístupná webová stránka či elektronický dokument. V krátkej ukážke sme si ukázali, ako sa pracuje s asistenčnou technológiou na prístupnej a ako na neprístupnej stránke a ukázali sme si, ako sa dá vytvoriť prístupný elektronický dokument.

 

Poďakovanie

 

„Aby mohli zrakovo postihnutí v dnešnej dobe efektívne fungovať, je nevyhnutné, aby okrem sebaobsluhy a samostatnej priestorovej orientácie nadobudli aj ďalšie zručnosti a znalosti potrebné na zvládanie bežných každodenných úloh, s ktorými sa stretnú v prostredí všadeprítomného digitálneho sveta,“ uviedla predsedníčka čadčianskej základnej organizácie Lýdia Oravcová. „Preto som veľmi rada a chcela by som sa úprimne poďakovať mestám Čadca a Krásno nad Kysucou, že nám poskytnutím finančnej dotácie umožnili zrealizovať práve takto osvetovo ladené podujatie, ktoré v našej organizácii bude určite pokračovať aj v budúcnosti.“