Základná organizácia ÚNSS Čadca sa pravidelne zapája do celoslovenskej verejnej zbierky Biela pastelka, ktorú každoročne organizuje ÚNSS. Naším cieľom je, aby táto akcia bola v našom regióne úspešná, a preto venujeme osobitnú pozornosť jej príprave a spolupráci s našimi partnermi, ktorí nám pomáhajú pri samotnej realizácii zbierky.
V tomto roku nám po prvý raz ponúklo pomoc pri predaji bielych pasteliek aj Gymnázium J. M. Hurbana v Čadci, a preto sme prijali pozvanie vedenia školy, aby sme mohli podrobnejšie prezentovať zbierku, ale aj ďalšie aktivity ÚNSS pedagógom a študentom školy. Osvetovú prednášku zabezpečilo pre partnerskú školu Krajské stredisko ÚNSS Žilina v spolupráci so ZO ÚNSS Čadca. Uskutočnila sa 17. septembra a život ľudí so zrakovým hendikepom a aktivity ÚNSS v rámci nej priblížila sociálna pracovníčka KS ÚNSS Žilina Zuzana Blahutiaková a predsedníčka ZO ÚNSS Čadca Lýdia Oravcová.
Na úvod sa takmer stovke študentov prihovorila Z. Blahutiaková a predstavila im naše občianske združenie, jeho poslanie, históriu, štruktúru, legislatívne ukotvenie v rámci tretieho sektora a zaujímavou formou im porozprávala o aktivitách, ktoré ÚNSS vyvíja pri presadzovaní záujmov zrakovo postihnutých. Študenti sa dozvedeli o sociálnych službách, ktoré poskytuje nevidiacim a slabozrakým (NS) ÚNSS, ako: základné sociálne poradenstvo, špecializované sociálne poradenstvo, sociálna rehabilitácia a nácvik špecifických zručností, sprievodcovská a predčitateľská služba. Dozvedeli sa, akým spôsobom majú nadviazať kontakt, keď sa stretnú s nevidiacim, ako s ním majú komunikovať. Taktiež sa oboznámili s ponukou služieb, ktoré poskytuje zrakovo postihnutým Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a nechýbali ani informácie o špecializovaných školách, v ktorých majú možnosť študovať NS žiaci.
Súčasťou prednášky boli aj praktické ukážky niektorých kompenzačných pomôcok, ktoré pomáhajú NS prekonávať ich hendikep v bežných životných situáciách. Najviac zaujali elektronické pomôcky s hlasovým výstupom, ako identifikátor farieb, etikiet, elektronické čítacie lupy, mobilný telefón s hlasovým výstupom, okuliare detegujúce prekážky v priestore a mnohé iné. Rovnako sa oboznámili s Braillovým písmom, keď im bol vysvetlený jeho význam a princíp výučby. No a Z. Blahutiaková pri svojej prednáške nevynechala ani najdôležitejšiu pomôcku pre nevidiacich – bielu palicu a poukázala na jej nenahraditeľnú funkciu pri pohybe nevidiacej osoby.
V závere si mohli študenti niektoré pomôcky vyskúšať a Z. Blahutiaková a L. Oravcová im odpovedali na otázky. Za ústretový prístup ďakujeme riaditeľke školy Anne Čerchlovej a profesorke Anne Krelovej, pretože si vážime ich záujem a snahu podporiť aktivity zrakovo postihnutých.







