Vek je len číslo

Naša ZO si koncom júna vyhradila tri dni na to, aby overila platnosť onoho úslovia. Lebo viete, reči sa hovoria a chlieb sa je. Odborná komisia pozostávala z 21 našich členov vo veku od štyroch do takmer 73 rokov. Miestom realizácie boli viaceré atraktívne kúty slovensko-poľského pohraničia, základnou výskumnou metódou pozorovanie, interview a experiment. Východisková téza znela: počas medzigeneračných stretnutí starší omladnú a mladší zmúdrejú. Nesmejte sa, svet sa mení, nezaškodí sa raz za čas presvedčiť čo a ako.

Výskum sme začali poznávacou exkurziou v Bachledovej doline. Keď sme povystupovali z kabínkovej lanovky, ocitli sme sa na Chodníku v korunách stromov.

 

Členovia ZO Čadca pred vstupom na Chodník korunami stromov.

Všetci spolu pred Chodníkom korunami stromov.

 

Vo výške aj niekoľkých stoviek metrov nad zemou nás jedinečná príroda Spišskej Magury doslova pohltila. Stali sme sa súčasťou lesného života a prostredníctvom zraku, sluchu a hmatu sme spoznali množstvo živočíchov a rastlín. Tí odvážnejší vyskúšali prejsť sa po sieti z lán alebo toboganový zjazd z rozhľadne, z ktorej sa nám naskytol nádherný výhľad na Vysoké Tatry.

 

Lenka so sestrou a Adamko s otcom pri zdolávaní prekážok.

Adamko s Otcom, členkou Lenkou a sestrou Emkou zdolávajú prekážky na Chodníku korunami stromov.

 

Večerná grilovačka bola chvíľkou nielen na hry, ale aj na nácvik sebaobslužných činností, aby pri raňajkách mohol naozaj každý plnohodnotne priložiť ruku k dielu.

Druhý deň sme sa vybrali po stopách Panny Márie, konkrétne do poľskej obce Niedzica, kde sa nachádza park miniatúr sakrálnych objektov z celého sveta, úzko zviazaných s mariánskym kultom.

 

Predsedníčka ZO rukami skúma tvar modelu kostola.

Predsedníčka Lydka Oravcová hmatom zisťuje tvar kostolíka v Parku miniatúr.

 

Keď sme oči i prsty odlepili od krásnych stavieb a naplánovali si, kam za hranice sa raz určite vyberieme, dopriali sme si prechádzku popri neďalekom jazere a popoludní návštevu Belianskej jaskyne. Naša predvídavá predsedníčka, pani Lýdia Oravcová, nám všetkým včas pripomenula techniky bezpečného sprevádzania nevidiacich a slabozrakých, zvlášť v zúžených priestoroch a po hrboľatých terénoch, čo sme v hlboko pod zemou veľmi ocenili. Bez strachu o našich priateľov so zrakovým postihnutím sme si v jaskyni užili aj svetelnú show, aj koncert s prekrásnou akustikou.

 

Účastníci výletu pred vchodom do Belianskej jaskyne.

Členovia oddychujú pred vstupom do Belianskej jaskyne.

 

Večer patril športovým hrám, v ktorých sa roly animátorov zhostili staršie deti, rozdávaniu diplomov a sladkých odmien.

Na tretí deň nás už čakala len cesta domov, ktorá však  mala dve zastavenia: Zakopané na úpätí poľských Tatier, ktoré je skrz-naskrz premknuté goralskou tradíciou, a najväčšie vodné dielo na Slovensku Oravská priehrada.

A čo správa našej komisie? Nesie sa v radostnom duchu a hovorí o tom, že medzigeneračné stretnutia majú stále zmysel, že starší pri mladších mladnú a mladší pri starších múdrejú a že vek je naozaj len číslo, ktorým sa nehodno príliš zaťažovať. Už nám treba len pár podpisov a predložíme ju grantovej komisii ÚNSS a mestu Čadca, ktorí naše bádanie finančne podporili.

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii projektu s názvom Vek je len číslo podieľali!